Як вибрати автокрісло
В Україні з 20 жовтня 2019 року набув чинності так званий Закон «Про автокрісла».
Верховна Рада України ухвалила законопроект про встановлення відповідальності за перевезення дітей без спеціальних крісел. Так, закон визначає, що порушення правил перевезення дітей спричиняє накладення штрафу на водія у розмірі 510 грн. При цьому повторне протягом року порушення передбачає штраф 850 грн.
Тому перед батьками постало дуже важливе питання – як вибрати автокрісло для дитини, і що ж робити з дорослими дітьми, яким тісно в автокріслі?
Спробуймо розібратися разом.
Справді, для дітей віком до 5 років вибір однозначний – це автокрісло. Для дітей після 5 років (від 15-22 кг, залежно від характеристик) можна використовувати бустер.
Далі часто слідує питання - а що ж таке бустер? І навіщо вони потрібні?
Бустер – це спеціальний пристрій, для перевезення в автомобілі дітей вагою понад 15 кг та зростом понад 115 см. Це спеціальне сидіння з м'якими підлокітниками без спинки та підголівника, яке піднімає дитину так, щоб її можна було правильно пристібати штатним ременем безпеки. Їхня вартість більш бюджетна – стартують від 320 грн, так само бустери займають мало місця в автомобілі.
Для дітей молодшого віку обов'язково використання саме автокрісла. Для того щоб правильно підібрати автокрісло для дитини - потрібно всього лише враховувати вагу і вік дитини.
Які бувають групи автокрісел:
- Група 0+ - вага 0-13 кг - вік від народження до 1 року. Важливим моментом у цій групі і те, що дітей дозволяється перевозити лише «проти ходу руху». Тобто автокрісло встановлюється спинкою до лобового скла.
- група 1 – вага 9-18 кг – вік від 9 місяців до 4 років
- група 2 – вага 15-25 кг – вік від 3 до 7 років
- група 3 - вага 22-36 кг - вік від 6 до 12 років
Так само важливим моментом при виборі автокрісла є спосіб кріплення крісла в авто. На даний момент можливі 2 варіанти:
- Штатними автомобільними ременями (укомплектовані всі авто), тому підійде для автомобілів будь-яких марок та року випуску
- Система Система Isofix - масово нею укомплектовані автомобілі, які випускалися пізніше 2010 року. Ця система вважається більш безпечною та простою в установці. Більшість моделей автокрісел з isofix також можуть кріпитися і за допомогою штатних ременів безпеки.
При установці автокрісла проти ходу руху на переднє сидіння обов'язково відключіть передню пасажирську подушку безпеки (якщо вона є). В іншому випадку перевезення дитини на передньому сидінні заборонено.
Зверніть увагу на спеціальні позначення на автокріслах - сертифікат відповідності стандартам Європейської Економічної Комісії ООН (ECE) або Міжнародної організації стандартизації (ISO). Це означає, що автокрісло відповідає високим стандартам якості та безпеки.
Для малюків до 3 років часто батьки вибирають варіанти крісел з можливістю регулювання нахилу спинки, для того щоб дитина могла відпочити в дорозі, особливо якщо вона довга.
Якщо Ви розглядаєте автокрісла групи 2-3 важливо, щоб вони мали можливість регулювання висоти підголівника, щоб у процесі зростання дитини, голова і шия завжди були в правильному положенні, і при нагоді удару або зіткнення не травмувалися. Також важливу роль тут відіграє бічний захист - який убезпечить дитину при бічному зіткненні.
Сучасні виробники автокрісел безперервно намагаються порадувати споживачів додатковими функціями. Наприклад, більшість крісел зараз мають можливість повністю зняти текстиль для прання, що набагато полегшує догляд за ним. Також деякі моделі додатково можуть бути укомплектовані підлокітниками або підсклянником.
При виборі автокрісла однією з першорядних і важливих порад, яку ми хотіли б дати – це звичайно ж купуйте краще нові автокрісла! Не купуйте крісла, які були у вжитку, особливо якщо ви не можете бути впевнені, що дане автокрісло не було учасником ДТП. Навіть найлегша аварія може деформувати каркас автокрісла, отже, воно вже не може вважатися справним засобом безпеки.